باسمه تعالی

هفته گذشته خبر کشته شدن پزشک اردبیلی در خبرگزاری‌ها و وبسایت‌ها منشر شد. خبری که بسیاری را دل‌آزرده و رنجیده خاطر کرد. اما آیا خبر کشته شدن یک پزشک، عجیب است که عده‌ای را به ترس و وحشت در رابطه با امنیت شغلی پزشک انداخته است. مگر چه اتفاقی افتاده است که باید سریع به پرونده این قتل رسیده و حکم را اعلام نمود. مگر نه این است که بنابر آمار سال 92 به طور متوسط هر روز دو نفر کشته می‌شوند پس چرا اینقدر آشوب درست می‌کنید. چه شده است که رئیس نظام پزشکی دست به نامه شده، به اردبیل سفر می‌کند. چه شده که وزیر بهداشت نماینده برای پیگری تعیین می‌کند. آیا اگر یک مهندس کشته شود رئیس سازمان نظام مهندسی و وزیر صنعت چنین اقداماتی را انجام می‌دهند؟! در این رابطه نکات زیر حائز اهمیت است که امیدوارم مفید واقع شود:

اولا پزشکان مانند تمامی متخصصان کشور به حساب آمده و جایگاهی برتر و والاتر از ایشان ندارند که بخواهیم منزلت خاصی برای آن‌ها قائل شویم. هر ایرانی که در کشور کشته شود بسیار ناراحت‌کننده است حال چه کارگر باشد چه پزشک باشد یا مهندس. باید دستگاه محترم قضایی و نیروی انتظامی با تمامی این قشرهای مختلف اجتماعی یکسان برخورد کند.

ثانیا به سبب اینکه پزشکان محترم از انسجام خوبی برخوردار شده‌اند نباید به هیچ وجه دستگاه قضایی و نیروی انتظامی را در فشار قرار دهند. در حکومت اسلامی باید برخود دستگاه‌های حاکمیتی در نسبت با فقرا و ثروتمندان یکسان باشد. حال که پزشکان از شان و منزلت اجتماعی خوبی برخوردار هستند و منابع مالی و لابی‌های بسیار قدرتمندی در کشور در اختیار دارند نباید دستگاه قضایی را ملک شخصی خود تصور کنند و باید اجازه دهند دستگاه قضایی به عدل با این پرونده و تمام پرونده‌های دیگر برخورد کند.

ثالثا ای کاش سازمان نظام پزشکی به همین اندازه که به کشته شدن یک پزشک اهمیت می‌دهد نیم نگاهی نیز به بیمارانی می‌انداخت که با خطاهای و سهل‌انگاری‌های پزشکی با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند. کاش این اقتداری که دستگاه قضایی در مورد پرونده‌های غیر پزشکی دارد در مورد پرونده‌های پزشکی هم داشت و یک نظام صنفی به نام نظام پزشکی به امر قضاوت نمی‌پرداخت.

رابعا بیایید فرض کنیم جای قاتل و مقتول در این پرونده عوض می‌شد. آیا باز هم نظام پزشکی و برخی از مسئولین قضایی با این پرونده به این صورت برخورد می‌کردند. اگر یک پزشک به قتل مبادرت می‌کرد نمی‌دانم چه اتفاقی می‌افتاد شاید به اشتباه پزشکی ربط داده می‌شد! (این امر نافی عدالت‌خواهی و اقدامات شجاعانه دستگاه قضایی نیست بلکه همه دستگاه‌های کشور احتمال خطا و اشتباه در آن‌ها وجود دارد).

خامسا چه اتفاقی افتاده که نظام پزشکی از یک قتل این همه به دلهره آمده است. مگر چه شده که دست و پایتان را گم کرده‌اید. نکند می‌ترسید به سبب ظلمی که به مردم کرده‌اید، مردم علیه شما به خروش آیند. از ترس این خروش عمومی و پایان دادن به ظلمتان به دستگاه قضایی پناه می‌برید. امنیت شغلی برای تمام مشاغل باید ایجاد و حفظ شود، مخصوصا شغل پزشکی که با جان مردم سر و کار دارد. اما کاش کمی هم به فکر امنیت جانی مردم بودید. کاش نظام پزشکی کمی به وظیفه نظارتی خود عمل می‌کرد؛ وظیفی که به اشتباه به او سپرده شده است.

در نهایت از خداوند متعال برای این پزشک متوفی و همه متخصصان درگذشته که وجه همتشان خدمت به میهن اسلامی بوده است طلب مغفرت و رحمت می‌کنم.

حمید ابزدبخش 4 مرداد 94

والسلام علی من اتبع الهدی