باسمه تعالی

هرچند سخن گفتن سخت است و باید در بیان لوازم و جوانب مختلفی را بسنجی، اما گاهی اتفاقاتی می‌افتد که دگر سکوت روا نیست. در لابی‌ها و رایزنی‌های تدوین کتاب ارزش‌گذاری خدمات پزشکی بود که رئیس انجمن رادیولوژی از افزایش 300 الی 400 درصدی تعرفه برخی از خدمات اصلی رادیولوژی مانند سونوگرافی خبر داد به طوری که هزینه سونوگرافی از 18 به 70 هزار تومان افزایش پیدا کرد.

جالب است که در آن مصاحبه رئیس انجمن رادیولوژی اشاره می‌کند که این افزایش در مقابل افزایش تعرفه سایر خدمات چیزی نیست، و خود متخصصان زنان چند برابر از مردم دریافت می‌کرده‌اند (زیر میزی)! اخیرا نیز رئیس انجمن مامایی خبر از تحت پوشش قرار گرفتن خدماتی مانند سونوگرافی دادند. چه جالب!

به بهانه اینکه مطب‌ها دارند تعطیل می‌شوند و اینکه سایر خدمات پزشکی زیادی گرانند، افزایش چندین برابری تعرفه می‌دهند. بعد از آنکه مردم نمی‌توانند این پرداخت‌ها را انجام دهند و احتمالا دوباره سودشان کم شده، مثلا مردم به جای 10 بار سونوگرافی 2 بار انجام می‌دهند، این خدمت را تحت بیمه قرار می‌دهند. چه خوب هم تعرفه‌هایمان افزایش یافت هم اینکه به همان اندازه سونوگرافی انجام می‌دهیم.

ما در یک دور باطل افتاده‌ایم. هر انجمن و گروهی که قدرت لابی بیشتری داشته باشد، تعرفه‌هایش را بالا برده و یا می‌برد، سایر انجمن‌ها نیز به دنبال آن مطالبه می‌کنند و افزایش تعرفه می‌دهند به همین ترتیب ادامه پیدا می‌کنند و مردم در نهایت متضرر خواهند شد. شاید کسی بپرسد که چرا نمایندگان محترم مجلس و وزرای بهداشت جلوی این امر را نمی‌گیرند. و در حالی که حقوق یک کارگر حداکثر 14 درصد افزایش داشته است و حق بیمه‌ها نیز به همین ترتیب افزایش چشم‌گیری نداشته‌اند چرا باید مردم و بیمه‌ها تحت فشار دیگران قرار گیرند. این سوالی است که من هم از آن‌ها دارم و در اینجا نمی‌خواهم قضاوت کنم.

دولت باید دست خود را بتکاند، انگ طرفداری از گروه‌های ذی نفوذ را به دور افکند و با قامتی راست در مقابل هرگونه زیاده خواهی بایستد. وزیر در نظام اسلامی، حامی مستضعفین و محرومین است. وزیر در نظام اسلامی پشتیبان کوخ نشیان و فقراست. وزیر در نظام اسلامی خادم ملت نه خادم ثروت است. ما به وزیر فعلی اعتماد داریم اما ایشان نیز اعتماد ما را لگد مال نکند. این آیه از قرآن را اول به خود خطاب داده بعد به وزرا و مسئولین:

قُلْ إِنَّما أَعِظُکُمْ بِواحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنى‏ وَ فُرادى‏ (نساء، 4)

خبرهای مکمل:

http://www.salamatnews.com/news/150880/

www.salamatnews.com/news/157223/