کاری کنید که بیماران به جز درد بیماری، رنج دیگری نداشته باشند «مقام معظم رهبری»

۲ مطلب در تیر ۱۳۹۴ ثبت شده است

شاخص های توسعه جهانی: سیستم های سلامت

شاخص های توسعه جهانی: سیستم های سلامت

باسمه تعالی

داشتن اطلاعات لازمه شناخت سلامت و پیش شرطی جهت تحلیل در هر حوزه عمومی است. بنابراین یکی از وظایفی که این وبلاگ به عهده گرفته است، در اختیار قرار دادن منابع اطلاعاتی است که آگاهی عمومی را ارتقاء می دهد. در همین راستا سعی می شود به مرور برخی از منابع مهم آماری را منتشر کنم. فایل زیر حاوی اطلاعات مهمی در سیستم های سلامت است. از جمله هزینه سلامت، سرانه پزشک و پرستار و کارکنان بخش سلامت و همچنین میزان تولد و تخت های بیمارستانی است. با توجه به این که این اطلاعات در رابطه با بسیاری از کشورها از جمله ایران ارائه شده است بستری مناسب برای مقایسه را فراهم خواهد. برای مثال نمودار زیر از این منبع اطلاعاتی استخراج شده است.

برای دریافت (دانلود) این منبع می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

دریافت

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
حمید ایزدبخش
توجه به سرانه پزشک در ایران لازمه اجرای فاز چهارم طرح تحول نظام سلامت

توجه به سرانه پزشک در ایران لازمه اجرای فاز چهارم طرح تحول نظام سلامت

باسمه تعالی

بنابه گفته قائم مقام وزیر بهداشت و درمان، گام چهارم طرح تحول نظام سلامت شروع شده است. در این نوشته سعی دارم مخاطبین را به نکته‌ای مهم در اجرای این گام توجه دهم. این گام که هدف خود را تنظم آموزش پزشکی قرار داده است سعی دارد، آموزش پزشک را بر مبنای آمایش سرزمینی قرار دهد. هرچند به گفته این مقام مسئول قرار نیست لزوما تعداد رشته‌ها و یا دانشجویان کاهش یا افزایش یابد اما باید به تبعات و لابی موجود در نظام سلامت توجه کرد و این گام از واقعیات فاصله نگیرد.

لابی موجود در نظام سلامت که از طرق مختلف از جمله نظام پزشکی و انجمن‌های علمی به دنبال منافع صنفی خود هستند، بدون شک نسبت به این گام بدون توجه نخواهند بود. افزایش تعداد پزشک در یک رشته خاص به معنای کاهش درآمد متخصصین آن رشته در آینده خواهد بود. بنابراین این گام باید واقعا بر مبنای آمایش سرزمینی و نیاز واقعی کشور باشد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
حمید ایزدبخش