کاری کنید که بیماران به جز درد بیماری، رنج دیگری نداشته باشند «مقام معظم رهبری»

۳ مطلب در خرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

منابع و مصارف طرح تحول سلامت، با تاکید بر فاز سوم

باسمه تعالی

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان نظام پزشکی کشور، طی هفته های گذشته، مرحله سوم طرح معروف به تحول در نظام سلامت کشور را به اجرا گذاشته اند. در این فاز، از کتاب «ارزش نسبی خدمات و مراقبت های سلامت در جمهوری اسلامی ایران» به عنوان مبنای تعرفه گذاری در سیستم سلامت رونمایی شده و اعلام شده است که ضمن «واقعی کردن قیمت خدمات سلامت»، با پدیده دریافت مبالغ خارج از تعرفه های مقرر شده در سیستم سلامت، موسوم به «زیرمیزی» برخورد خواهد شد.

تعرفه های درمانی در ایران از حالضرب ارزش نسبی هر خدمت در ضریب تعرفه (موسوم به کا) به دست می آید. سیستم درمانی ایران پیش از این تا سال ها برای شناسایی و کدبندی بیماری ها از کتابی معروف به نام کتاب کالیفرینا استفاده می کرده است. با گذشت سال ها و شناسایی خدمات جدید پزشکی و یا تغییر در روش های درمان، ضرورت اصلاح آن کاملا آشکار بود. در همین راستا، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری سازمان نظام پزشکی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام به ترجمه کتاب شناسه های خدمات درمان سیستم درمان آمریکا و اصلاح نظام ارزش های نسبی خدمات سلامت در ایران کرده است، در این فرایند، ارزش های نسبی خدمات عموما افزایش پیدا کرده است. همزمان، مسئولین نظام سلامت از مبارزه با تعرفه های خارج از قاعده خبر داده اند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
حمید ایزدبخش

طرح تحول به اسم مردم به جیب عده ای پزشک!

 

باسمه تعالی

طرح تحول نظام سلامت به صورت سراسری در کل کشور در 557 بیمارستان (فاز اول) برنامه­ریزی شده و در حال اجراست (هدف این طرح حداقل در فاز اول تنها در بیمارستان­ها دولتی خلاصه شده است). این طرح از نظر میزان حمایت­های صورت گرفته اعم از مالی، قانونی، سیاستی و... نه تنها در حوزه سلامت بی­نظیر است بلکه حتی می­توان گفت در طول سی و پنج سال گذشته در میان برنامه­های دولت از جمله نوادر می­باشد. محورهای اصلی طرح تحول در شکل روبرو آمده است و مسئولین از فازهای مختلف در اجرای این طرح سخن می‌گویند؛ هرچند به نظر می‌رسد این گام‌ها از پیش تعیین‌شده نبوده است و منابع و مصارف اجرای این طرح و تاثیر آن بر بودجه دولت در کوتاه‌مدت و بلندمدت مورد بررسی قرار نگرفته است.

طرح تحول

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
حمید ایزدبخش

سکوت در برابر ضعف های طرح تحول

باسمه تعالی

از شروع طرح تحول نظام سلامت، دلسوزان انقلاب مکررا با صدای بلند و آهسته به گوش مسئولین رساندند که این طرح از جنبه های مختلف مسئله ساز است اما بی توجهی مسئولین به این انتقادها امروز طرح تحول نظام سلامت را در آستانه مشکلات بزرگ قرار داده است به طوری که وزیر محترم بهداشت نیز به گلایه افتاده اند.

دهان دوختهاز آن زمانی که طرح تحول نظام سلامت، نقطه کانونی دولت تدبیر و امید گشت، افراد قلیلی جرات نقد از این طرح را به خود دادند. زیرا نقد این طرح به معنای نقد دولتی بود که محور کار خود را در دو حوزه قرار داده: یکی وزارت خارجه و دیگری سلامت. عده ای که دلشان از وزارت خارجه دکتر روحانی به تنگ آمده بود برای اینکه به فرمان رهبری مبنی بر عدم سیاه نمایی عمل کنند، طرح سلامت را نقطه مثبت قرار داده و به نقد سیاست خارجی دولت می پرداختند. نمایندگان مجلس در کمیسون بهداشت نیز که باید در ردیف اول نقد چنین طرحی بر می آمدند از چند نظر دستشان بسته بود. دلیل اول همان عدم سیاه نمایی است که ذکر شد. عده ای دیگر از آن ها نفع مشترک با این طرح داشتند زیرا پزشک هستند و این طرح به شدت تحت حمایت جامعه پزشکان قرار گرفته است (عجیب نیست!) و نمی توانستند علیه همکاران خود حرفی بزنند. عده ای دیگر از ایشان دل به رضایت کوتاه مدت مردم خوش کرده بودند و نمی توانستند از این امر چشم بپوشانند. زیرا هرچه باشد نمایندگان مجلس از مردم رای می گیرند و... . هرچند می توان دسته چهارمی متصور شد که واقعا این طرح را مفید برای محرومین و مستضعین می پنداشتند که این امر عذر بدتر از گناه است زیرا نمایند مجلس در کمیسیون بهداشت باید با نظام سلامت آشنا باشد.  

اینکه چرا رسانه ها آنجور که باید و شاید در نقد و بررسی این طرح سخن نگفته اند و یا چرا متخصصان حوزه سلامت دهانشان دوخته شده است را اجازه بدهید باز نکنم. زیرا در این صورت از کجا بگویم که فلان برنامه در این راستا تهیه کننده اش عوض شد و یا چگونه بگویم که در تلویزیون نقد می گذارند و تمام موافقان طرح تحول دعوت می شوند و یا چگونه بگویم که می ترسم دهان من نیز دوخته شود.

والسلام علی من اتبع الهدی

حمید ایزدبخش

1394/4/1

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
حمید ایزدبخش